Neflock Whatsapp İletişim 0535 300 80 86 / +90 216 623 12 14 / info@neflock.com

Erişim kontrol sistemi, bilgisayarda bulunan yazılım aracılığıyla erişim kontrolü sağlamak için genellikle kart, biyometrik ve diğer teknolojiler ile uygulanan erişim yönetim sistemlerinden bir tanesidir; bilimsel olarak ziyaret ve erişim hakkı bulunan insanların yönetiminde kullanılır.

Yüksek verimliğe sahip kimlik tanıma fonksiyonuna bağlı olarak erişim kontrol sistemleri geçtiğimiz üç yıl boyunca oldukça hızlı bir şekilde gelişme kaydetmiştir. Ofisler, garajlar, metro ve ikametgahlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve hatta bilgisayar sistemlerine girişleri için kimlik tanıma özelliği için de faydalanılmaktadır.


Erişim Kontrol Sistemi Çalışma Prensibi 

Erişim kontrol sistemi, ilgili tüm kontrol cihazları çeşitleri ile birlikte kapının hem içerisine hem de dışına kurulur. Bir kimse odaya girmek istediği zaman, kart, şifre ve biyometrik veri (parmak izi, retina tarama, vb.) aracılığıyla kimlik tanıması yapılarak odaya girme yetkisi verilir. Kart sahibi kartı okuyucuya temas ettirerek okuttuğu zaman veriler kontrol sistemi bünyesindeki tanımlayıcı sisteme aktarılır ve daha sonra kontrol sistemi verileri kapının üzerinde bulunan kontrol cihazlarına geribildirim şeklinde gönderir ve kapı aktif hale gelir.

Kart sahibi içeriye girdikten sonra kapı otomatik olarak kapanır. Kapı kontrol cihazı ve kontrol sistemi arasında veri alışverişi esnasında kapının açılması durumunda alarm verebilen bir başka cihaz daha vardır ve oteller tarafından yaygın bir şekilde kullanılır.

Kart sahibinin bilgileri kapı açıkken erişim kontrol yönetimine aktarılır, bilgisayarda saklanır ve görüntülenebilir. Ayrıca bu bilgiler ilgili yönetim yazılımına aktarılabilir (zamanlayıcı destekli denetim yazılımı).

Kart sahibi çıkış yapmak istediği zaman butona basar.

Kart sahibinin yönetim yazılımında kayıtlı bulunmaması durumunda, kapıdan içeriye giremez.

Kapı erişim kontrol sisteminin çalışması için gerekli olan gücün bulunmadığı durumlarda, herhangi bir yangın ihtimalinde güvenliğin sağlanması için kilit açık durumda kalacak ve herkes rahatça giriş veya çıkış yapabilecektir.

Etiketler: mobile access otel kilit sistemleri, bluetooth otel kilit sistemleri